Czyszczarka krat w elektrowni wodnej

Z Dyplom.edu.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cel

Oszacowanie kosztu budowy oraz ewentualne zaprojektowanie i budowa czyszczarki krat zabezpieczających turbiny elektrowni wodnej przed uszkodzeniem śmieciami niesionymi przez rzekę.

Opis

W MEW w Szyszkowej konieczne jest zainstalowanie zautomatyzowanej czyszczarki krat wraz z przenośnikiem taśmowym przekazującym wyłowione odpady do dalszej obróbki - selekcji i gazyfikacji. Wyróżnić można kilka rodzajów czyszczarek, np. łańcuchowe i hydrauliczne. Ze względu na architekturę MEW w Szyszkowej, preferowanym rozwiązaniem będzie manipulator chwytakowy zawieszony na suwnicy bramowej. W celu uniknięcia kosztów związanych z rejestracją czyszczarki w Urzędzie Dozoru Technicznego, urządzenie powinno posiadać zasilanie jednofazowe.

Uzasadnienie ekonomiczne

Polskim producentem czyszczarek tego typu jest Przedsiębiorstwo Melioracyjne Sp. z o.o., a ich cena wynosi ponad 300 tys. zł. Cena nowej, sterowanej elektronicznie suwnicy bramowej wynosi około 40 tys. zł, natomiast cena nieznacznie różniącego się, nowego manipulatora (chwytaka do obornika, chwytaka linoweg) to około 5 tys. zł. Z prostej kalkulacji wynika, że (nie licząc kosztu automatyki przemysłowej) umiejętność budowy i sprzedaży takiego urządzenia jest warta ponad 200 tys. zł.

Termin realizacji

Marzec 2023

Zdjęcia


Projekty_i_prace_dyplomowe Mechanika